Chmura chmur: co zrobić, jeśli Twój partner jest w złym humorze

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Relacje to interakcje korzystne dla obu stron i może to być sytuacja, w której dajesz więcej niż bierzesz, i to jest w porządku

Nikt nie jest w dobrym humorze przez cały czas. Życie staje się trudne, sprawy nie toczą się zgodnie z oczekiwaniami, pojawiają się obowiązki, a może po prostu budzimy się na niewłaściwych nogach. Ważne jest jednak, aby wspierać się nawzajem, wsłuchując się w swoje potrzeby. Verywell Mind opowiada o tym, jak prawidłowo wspierać osobę w złym humorze i czego lepiej nie robić.

Co zrobić, aby poprawić nastrój partnerowi

Wspieranie partnera w złym nastroju może przybierać różne formy. Może to obejmować przytulanie i zapewnianie przestrzeni lub rozmowę z partnerem o tym, co się stało.

Oto kilka strategii, które pomogą Ci wesprzeć partnera, gdy czuje się przygnębiony.

Słuchaj i okazuj empatię, jeśli dana osoba chce porozmawiać

Zapytaj partnera, czy chce porozmawiać o tym, co go dręczy. Jeśli się zgodzi, możesz zaoferować mu wysłuchanie i dać mu szansę na rozmowę.

Poświęć im całą swoją uwagę i pokaż, że zależy Ci na ich uczuciach. Badania pokazują, że potwierdzenie uczuć danej osoby może pomóc jej złagodzić negatywne emocje i poprawić nastrój.

Daj im przestrzeń, jeśli nie chcą rozmawiać.

Z drugiej strony Twój partner może nie chcieć o tym rozmawiać i woli milczeć. Chociaż może to być trudniejsze do rozwiązania, ponieważ chcesz wiedzieć, co się dzieje, aby móc naprawić sytuację, ważne jest, aby szanować ich potrzeby.

W końcu celem jest wsparcie partnera tak, jak tego potrzebuje, nawet jeśli oznacza to cofnięcie się o krok i umożliwienie mu samodzielnego poradzenia sobie z sytuacją.

Spróbuj pocieszyć

Chociaż nadmierna fałszywa radość może czasami być irytująca, pomocny może być przemyślany lub słodki gest.

Możesz na przykład zrobić swojemu partnerowi filiżankę herbaty, wziąć kąpiel z bąbelkami, zrobić mu masaż pleców lub zaskoczyć go ciasteczkami z ulubionej piekarni. Często małe rzeczy robią dużą różnicę.

Odwróć ich uwagę od złych myśli

Jeśli ich nastrój wydaje się lepszy, zaproponuj zabawne zajęcie, które sprawia wam obojgu przyjemność, na przykład oglądanie filmu, granie w grę planszową lub pójście na spacer. Odpoczynek od nękającego partnera może pomóc mu poprawić nastrój.

Zaoferuj wsparcie w związku z obawami partnera.

Zapytaj partnera, czy możesz mu pomóc w rozwiązaniu jego problemu. Na przykład, jeśli jest zirytowany, że pralka wpadła w szał w środku cyklu prania, zaproponuj wspólne uporządkowanie przepełnionego kosza na pranie.

Lub, jeśli Twój partner miał ciężki dzień, zaproponuj, że ugotujesz jego ulubione danie lub na zmianę zmywasz naczynia.

Czego nie robić, aby nie pogorszyć nastroju

Równie ważne jest to, czego nie robić, gdy partner jest w złym humorze.

Nie bierz tego osobiście

Pamiętaj, że na nastrój Twojego partnera może wpływać wiele czynników i niekoniecznie odzwierciedla on Ciebie lub Twoją relację z nim. Chyba, że ​​walczysz, a to zupełnie inna sprawa.

Zły nastrój może pojawić się wszędzie – ciężki dzień, niespodziewana czkawka, brak snu czy irytujący kolega. Ważne jest, aby wytyczyć granicę między stanem emocjonalnym partnera a sobą – oznacza to niebranie odpowiedzialności za jego szczęście lub zły nastrój.

Nie spiesz się, aby wszystko naprawić

Kiedy słyszymy, że coś jest nie tak, naszym pierwszym odruchem jest chęć pomocy, oferując wszelkie możliwe rozwiązania. Często jest to jednak przeciwieństwo pomagania drugiej osobie.

Wejście w tryb naprawy chroni nas przed poczuciem bezradności i daje poczucie, że kontrolujemy sytuację.

Może to jednak wydawać się dewaluacją dla drugiej osoby, która może chcieć, aby ją wysłuchano i zatwierdzono, a nie zmuszano do milczenia z powodu szybkiego rozwiązania.

Nie reaguj negatywnie

Chociaż przebywanie w towarzystwie kłótliwego partnera nie jest przyjemnym doświadczeniem, ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość i zrozumieć jego nastrój. Nie reaguj negatywnie na zły nastrój, bo to tylko dolewa oliwy do ognia i prowadzi do kłótni.

Zamiast tego zachowaj spokój i daj im czas i przestrzeń, których potrzebują, aby przepracować sytuację.

Badania pokazują, że osoby zestresowane uspokajają się, gdy ich partnerzy wyrażają spokój, nadzieję i wsparcie, a nie zmartwienie lub negatywizm.

Nie minimalizuj ani nie lekceważ uczuć partnera

Jeśli próbujesz uspokoić partnera w związku z czymś, co go niepokoi, nie rób tego poprzez minimalizowanie lub lekceważenie jego uczuć. Nawet jeśli masz dobre intencje i starasz się uspokoić partnera, może on być bardzo zawiedziony, gdy jego obawy zostaną zignorowane.

Zamiast tego słuchaj ich i wspieraj ich stanowisko, pokazując, że ich problemy są dla Ciebie ważne.

Nie kreuj sytuacji wokół siebie

Nie zwracaj uwagi na siebie w tej sytuacji. Skoncentruj się na uczuciach i potrzebach partnera, zamiast czuć się odrzuconym.

Relacje to interakcje korzystne dla obu stron i może to być sytuacja, w której dajesz więcej, niż bierzesz, i to jest w porządku! Gdy nastrój Twojego partnera się poprawi, doceni Twoją cierpliwość i zrozumienie.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet