Wewnętrzny krytyk nie pozwala ci iść do przodu. Jak pokonać zwątpienie: tylko trzy kroki

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Samokrytyczne myśli mogą szybko się nasilić i przekształcić w prawdziwą negatywną spiralę.

Ludzie mają tendencję do wpadania w spiralę swoich myśli i zaczynają odczuwać strach przed zrobieniem czegoś złego. Wewnętrzny krytyk uniemożliwia podjęcie decyzji i pokonanie wątpliwości. A uciszenie tego krytyka nie jest takie trudne.

Fit for fun podpowiada, jak szybko rozwiać wątpliwości i uciszyć wewnętrznego krytyka.

Brak pewności siebie może uniemożliwić osobie osiągnięcie swoich celów. A najgorsze są wątpliwości, które nieustannie gryzą i na dłuższą metę obciążają naszą psychikę. A ci, którzy często sobie wmawiają, że czegoś nie potrafią, rzadziej podejmują się nowych wyzwań. Zwątpienie pojawia się nagle i ludzie często czują się sparaliżowani przez te lęki.

Jednak wyrwanie się ze spirali zwątpienia wymaga motywacji i zastrzyku energii – nie jest to takie proste, gdy kręci się koło myśli. Ale z tym można sobie poradzić.

1. Uznaj samokrytykę

Pierwszym i najważniejszym punktem wyjścia z samokrytyki jest uświadomienie sobie, że robisz się zły. Obserwowanie własnych myśli i wątpliwości wymaga praktyki i ostrożności, ale można się tego nauczyć.

Jeśli czujesz, że ogarnia Cię zwątpienie, weź głęboki oddech i wykonaj dwie następujące czynności:

  • Zatrzymaj na chwilę to, co robisz i weź głęboki oddech
  • Zadaj sobie pytanie: Czy jestem teraz samokrytyczny? Czy znowu jestem kontrolowany przez mojego wewnętrznego krytyka?

Czasami pomocne może być zadanie sobie pytania, jak nieznajomy postrzega daną sytuację. W ten sposób możesz uniknąć własnej ograniczającej perspektywy i stworzyć neutralny obraz.

2. Hej, to twój wewnętrzny krytyk.

Ważne jest, aby szczególnie na początku uczciwie radzić sobie z wątpliwościami. Staraj się obserwować swój krytyczny głos i rozpoznawać czynniki wyzwalające. Być może pojawia się to zawsze, gdy brakuje Ci czasu. Jeśli to zrozumiesz, możesz podjąć ukierunkowane działania.

W psychologii istnieje technika, w której personifikuje się wewnętrzny głos krytyka. Pomocne może okazać się nazwanie głosu zwątpienia i umiejętność bezpośredniego zareagowania na niego. Jeśli masz wątpliwości, zadaj sobie pytanie:

  • Co chce powiedzieć mój krytyczny głos? Czego wymaga ode mnie mój krytyczny głos?
  • Jakie emocje kryją się za krytycznym głosem?

3. Już nie złapany

Samokrytyczne myśli mogą szybko się nasilić i przekształcić w prawdziwą negatywną spiralę. Każdy, kto chce wyrwać się ze spirali, musi być wobec siebie delikatny.

Zadaj sobie te pytania, które pomogą Ci wyjść z negatywnej spirali:

  • Co poradziłbym przyjacielowi, gdyby znalazł się w takiej sytuacji? Czy mogę powiedzieć sobie te słowa?
  • Jak rozmawiałbym z przyjacielem? Czy mogę używać tego tonu wobec siebie?
  • A co jeśli pomogłem mojemu przyjacielowi? Czy mogę sobie w ten sposób pomóc?

Nie rozpaczaj, jeśli nie możesz od razu pozbyć się samokrytyki. Opanowanie tych technik wymaga dużo praktyki i nie musisz całkowicie eliminować samokrytyki.

Bądź dla siebie delikatny i wyrozumiały i daj sobie wystarczająco dużo czasu na wykonanie tego zadania, aby wypróbować nowe techniki i uczyć się ich powoli.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet